Sobota, 20 kwietnia 2024. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Wieniec adwentowy, czyli co ludzie powiedzą...

2022-11-21 18:49:58 (ost. akt: 2023-02-17 14:11:03)

Wieniec adwentowy na drzwiach w pierwszą niedzielę adwentu to u starszych Niemców niemalże świętość. Wszyscy sąsiedzi muszą go widzieć. Ze swoją podopieczną wczoraj zrobiłyśmy rekonesans po kartonach i żaden wianek nie zdobył akceptacji.

Wieniec adwentowy, czyli co ludzie powiedzą...
https://m.nurkowa.pl/2022/11/orig/wieniec-adwentowy-820x400-2377.jpg

Jutro wyprawa do Penny po nowy. Zgodnie z bawarską tradycją, ma mieć czerwone wstążki.

A skąd tradycja wieńca?
Nauczyciel ewangelicki i pastor, ks. Johann Hinrich Wichern, prowadzący w Hamburgu szkołę-przytułek dla sierot, chciał stworzyć rodzinną atmosferę. W I niedzielę adwentu w 1839 roku przyszedł mu do głowy pomysł, by wzbogacić wystrój świetlicy. Razem z wychowankami w I niedzielę adwentu zapalił pierwszą świecę adwentową umocowaną na drewnianym kole o średnicy 2 m, by wytworzyć nastrój skłaniający do modlitwy. Następne, mniejsze dwadzieścia cztery świece podopieczni zapalali każdego dnia do Wigilii, gromadząc się na wieczorny śpiew i modlitwę. Początkowo zielenią ozdabiano ściany. Z czasem drewniane koło przystrojono gałęziami jodły. W 1860 roku Wicherna przeniesiono do Berlina. Odchodząc zmniejszył liczbę świec do czterech.

Tradycja szybko przyjęła się w rodzinach ewangelickich na północy Niemiec. W latach 20. XX w. zwyczaj przyjął się wśród katolików. Pojawił się na terenach dzisiejszej Polski w 1925 roku. Najpierw zadomowił się we Wrocławiu. W Danii wieńce adwentowe rozpowszechniły się na początku lat 30. XX w.
W tradycji anglosaskiej jeden wieniec zawiesza się na drzwiach domostwa, natomiast drugi[3] umieszcza się w pomieszczeniu spożywania posiłków.

W Danii wieniec wykonuje się z gałązek świerkowych i białych świeczek. Jest dekorowany czerwonymi owocami i wstążkami oraz szyszkami świerku. Na przełomie wieku umieszczano jedną świecę, ale uległo to zmianie pod wpływem napływu trendów z Niemiec i Austrii.

W Niemczech wieniec jest także ozdabiany małymi bombkami. W kościele zapalenie wieńca jest dokonywane w uroczysty sposób. Czyni to konkretna grupa przedstawicieli parafian, np.: młodzież, bądź członkowie chóru. W Bawarii wieniec zdobi się czerwonymi wstążkami, jabłkami i szyszkami sosny.
W Alzacji do wykonania wieńca używa się świerku srebrzystego.
(źródło: wikipedia.org)



https://m.nurkowa.pl/2022/12/orig/komentarze-na-facebook-800x80-2-2405.jpg

*****
Ja też już kupiłam wieniec i świeczki adwentowe, bo moja pdp o 2 tygodni tylko o tym "nadawała"

*****
Mam i ja :)

Zobacz cały post i wszystkie komentarze na naszym fanpage: >>>>

https://m.nurkowa.pl/2022/11/orig/wieniec-adwentowy-800x800-2379.jpg