Piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Kapusta i jej właściwości lecznicze

2022-11-07 12:06:02 (ost. akt: 2022-11-09 16:55:38)

Kapusta jest królową warzyw i towarzyszy ludziom od starożytności, gdzie była uznawana za lekarstwo na wiele chorób. Warto ją włączyć do codziennej diety, ponieważ zawiera wiele cennych składników i właściwości leczniczych.

Kapusta i jej właściwości lecznicze
https://m.nurkowa.pl/2022/11/orig/kapusta-2362.jpg
Źródło: pixabay.com

Kapusta jest królową warzyw i towarzyszy ludziom już od starożytności, gdzie była uznawana za lekarstwo na wiele chorób. Dostępna jest przez cały rok. Warto ją włączyć do codziennej diety, ponieważ oprócz nadawania smakom potraw zawiera wiele cennych składników, ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ze względu na swoje właściwości lecznicze, jest jednym z warzyw, najbardziej przydatnych dla człowieka.

Kapusta, niezależnie od odmiany, jest niskokaloryczna, jej wartość energetyczna to około 20-40 kcal na 100 g.

Jakie są wartości odżywcze kapusty i jej właściwości lecznicze?
Kapusta jest warzywem o bardzo cennych walorach odżywczych i dietetycznych, wiele swoich wartościowych składników zachowuje również po przetworzeniu. Ze względu na niską kaloryczność często wykorzystywana jest w różnych dietach odchudzających. Kapusta zawiera dużo cennych fitozwiązków, które mogą zapobiegać rozwojom nowotworów, takich jak: rak piersi, wątroby, prostaty, jelita grubego, płuc i żołądka. Świeża kapusta jest bogatym źródłem witaminy C (30-36 mg w 100 g, a głąb ma jeszcze więcej) i K. Z tego względu kapusty są zalecane osobom borykającym się z problemami ze strony układu krążenia. Gdy rany goją się powoli, a krew nie chce krzepnąć przy skaleczeniu, możliwy jest niedobór witaminy K.
Kapustę warto włączyć do jadłospisu kobiet w ciąży, ponieważ jest dobrym źródłem kwasu foliowego (najwięcej jest go w zewnętrznych, zielonych liściach), szczególnie potrzebnego w okresie ciąży. Kapusta jest także źródłem innych witamin (w mniejszych ilościach): E, A (zwłaszcza kapusta czerwona i włoska), B1, B2, B3, B5, B6 oraz składników odżywczych, takich jak: białka, tłuszcze i węglowodany. Zawiera także wiele składników mineralnych takich jak: potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor, mangan. Stanowi również bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego i bakterii probiotycznych, wspomagających naturalną florę jelitową, dzięki czemu poprawia trawienie i przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. Kapustę warto spożywać podczas kuracji antybiotykami, które mają zdolność do osłabiania cennej dla nas flory, ponieważ wspomaga układ odpornościowy. Kapusta obniża także poziom złego cholesterolu we krwi, utrzymuje poziom glukozy we krwi na stałym poziomie, ma działanie moczopędne i poprawia stan cery.

Kapusta to wyjątkowo zdrowe warzywo, ponieważ ma doskonały profil składników odżywczych, a jej jedzenie może pomóc zmniejszyć ryzyko niektórych chorób, zwalczyć stany zapalne i poprawić trawienie. Przy tak wielu dobroczynnych właściwościach, kapusta zasługuje na honorowe miejsce na naszym talerzu.