Zmiana czasu z zimowego na letni następuje co roku w ostatni weekend marca. W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na 3:00, co oznacza, że śpimy o godzinę krócej. Celem zmiany jest lepsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędność energii.

Historia zmiany czasu
Koncepcja zmiany czasu sięga XVIII wieku. Pierwszy pomysł na dostosowanie zegarów do cyklu światła dziennego pojawił się w 1784 roku, kiedy Benjamin Franklin zasugerował, że wcześniejsze wstawanie mogłoby ograniczyć zużycie świec. Jego propozycja była jednak satyryczna i nie spotkała się z poważnym zainteresowaniem.
Początki zmiany czasu
Praktyczne wdrożenie zmiany czasu nastąpiło dopiero w XX wieku. Po raz pierwszy zastosowano ją w Niemczech podczas I wojny światowej, w 1916 roku, aby oszczędzać energię zużywaną na oświetlenie. W ślad za Niemcami szybko poszły inne kraje europejskie, a także Stany Zjednoczone.
Czas letni i zimowy w XX wieku
Po I wojnie światowej wiele krajów zrezygnowało z przestawiania zegarów, uznając je za niepraktyczne.
Podczas II wojny światowej czas letni ponownie wprowadzono w wielu państwach jako środek oszczędzania energii.
W Polsce zmiana czasu była stosowana z przerwami od 1919 roku. W czasach PRL-u (1957–1964) wprowadzono ją na kilka lat, a potem zrezygnowano. Na stałe powróciła w 1977 roku.
Czy zmiana czasu zostanie zniesiona?
Współcześnie wiele osób podważa sens przestawiania zegarów. W 2019 roku Parlament Europejski zagłosował za zniesieniem zmiany czasu w Unii Europejskiej, ale decyzja ostatecznie nie weszła w życie. Mimo to, dyskusje na ten temat trwają, a w przyszłości system może ulec zmianie.
Obecnie większość krajów Europy oraz Ameryki Północnej nadal stosuje zmianę czasu, choć niektóre państwa, takie jak Rosja, Białoruś czy Islandia, zrezygnowały z niej całkowicie.

*****
..
Zobacz cały post i wszystkie komentarze na naszym fanpage >>>>

POLECAMY

NOWOŚĆ - zobacz szczegóły Pakietu Ubezpieczeń dla Opiekunki za Granicą >>