Czwartek, 21 listopada 2024. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

OC Opiekuna za Granicą - gdy miejscem pracy jest czyjś dom cz.1

2023-07-02 17:09:21 (ost. akt: 2023-07-04 07:44:34)

Gdy opiekunka trafia do pracy za granicą, ma pod opieką swoją podopieczną ale często zarządza całym jej mieszkaniem lub domem. Pranie, gotowanie, sprzątanie, karmienie i tak w kółko. Zmęczenie nadejdzie a nim obawa, czy czegoś nie zniszczymy, zalejemy lub spalimy

 OC Opiekuna za Granicą - gdy miejscem pracy jest czyjś dom cz.1
https://m.nurkowa.pl/2023/07/orig/oc-w-kuchni-820x400-2645.jpg

Gdy opiekunka trafia do pracy za granicą, ma pod opieką swoją podopieczną ale często zarządza całym jej mieszkaniem lub domem. Jeśli trafia do rodziny, to do dyspozycji powinna mieć własne lokum oraz kuchnię i łazienkę. Z użytkowaniem tych pomieszczeń wiąże się szereg zagrożeń, wynikających z ich codziennej eksploatacji. Używany sprzęt AGD bywa różnej wartości i kondycji.

Poza kuchenkami, robotami, ekspresami do kawy, pralkami i lodówkami z wysokiej półki cenowej, w mieszkaniach podopiecznych dominują raczej sprzęty średniej klasy i “długim przebiegiem”. Podobnie bywa z armaturą w łazience i kuchni.

Z zalaniem mieszkania miał do czynienia chyba każdy. Woda pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, często pod naszą nieobecność i może wyrządzić duże szkody. Przy opiece nad starszymi, schorowanymi osobami, pralka pracuje niemalże codziennie. A niedokręcony kran, źle włożony wąż itp. przy codziennej ciężkiej pracy i znużeniu to gotowy przepis na zalanie.

Pozostawienie na kuchence gotującego się garnka bez kontroli, bo nagle trzeba było sprawdzić, co się dzieje z podopieczną, może być przyczyną powstania dymu w kuchni i pozostałych pomieszczeniach. Jeśli w porę poczujemy i zareagujemy, wystarczy przewietrzyć lokal i jak się da, wyczyścić garnek.

Jeśli mamy pecha i pojawi się ogień i nie masz już czasu na działanie, ratujesz siebie, podopiecznego i wzywasz pomoc. Czarny scenariusz ale się zdarza. Szkody w majątku mogą być duże, nie mówiąc już o sytuacji, gdy np. z powodu dymu, sąsiadka trafi do szpitala.

Po żywiołach, jakimi są ogień i woda, mniej groźnie wyglądają uszkodzenia sprzętu AGD, z których opiekunka korzysta (nowoczesny robot kuchenny, ekspres z młynkiem do kawy,itp.), a przez swoją nieuwagę lub nieznajomość może uszkodzić. Koszt naprawy może przewyższać koszt zakupu nowego urządzenia.

A co ze sprzętem, który służy podopiecznej? Jej zautomatyzowanym łóżkiem, które można uszkodzić przez przypadek lub brak doświadczenia?

Czy można temu zaradzić, wykupując na przykład dobre, spersonalizowane ubezpieczenie OC?


https://m.nurkowa.pl/2023/07/orig/marek-krzynowek-300x200-2644.jpg
Na nasze pytanie odpowiada Pan Marek Krzynowek, Dyrektor Agencji ERGO Hestia S.A. w Olsztynie


Jednym z elementów PAKIETU UBEZPIECZEŃ PODRÓŻNYCH jest odpowiedzialność cywilna (OC).

Tych kilka przykładów ewentualnych szkód jakie mogą się przytrafić w związku z użytkowaniem różnego rodzaju urządzeń w domu podopiecznej jest doskonałym przykładem, gdzie może przydać się taka polisa. Kupując nasze ubezpieczenie nie uchronimy się przed szkodą ale możemy uchronić się przed konsekwencjami finansowymi związanymi z jej naprawieniem.

Co jest bardzo ważne w przypadku naszej oferty przygotowanej dla OPIEKUNEK to fakt, że odpowiedzialność cywilna dotyczy zdarzeń związanych z życiem prywatnym Ubezpieczonego jak i czynnościami zawodowymi związanymi z pracą jako OPIEKUNKA.

I tak co do zasady Ubezpieczyciel powinien pokryć roszczenie finansowe związane z zalaniem, pożarem, uszkodzeniem czy zniszczeniem innych urządzeń jakie miało miejsce w skutek działania Ubezpieczonego. Dobrym przykładem jest wąż od pralki – źle umocowany powoduje zalanie mienia w mieszkaniu podopiecznego lub innych mieszkańców w lokalach usytuowanych na niższych kondygnacjach.

Innym przykładem jest spowodowanie pożaru poprzez użytkowanie kuchni, pozostawienie naczynia na kuchni na gazie i zajęcie się innymi czynnościami co spowodować może zniszczenie tego naczynia, kuchni a być może większą szkodę.

Z takiej polisy powinno być pokryte także roszczenie związane z uszkodzeniem lub zniszczeniem specjalistycznego sprzętu niezbędnego do opieki nad podopiecznym –przykłady : błąd w obsłudze, upadek, zalanie gorącym płynem powodujące zwarcie i uszkodzenie urządzeń elektronicznych, telefonu, laptopa, urządzeń medycznych…

Nasza polisa pokryje roszczenie jeżeli zgodnie z prawem cywilnym wina jest po stronie OPIEKUNA. O tym czy jest wina w przypadku konkretnego zdarzenia zdecydują prawnicy zgodnie z kodeksem cywilnym. Co jest bardzo ważne , to w przypadku roszczenia do naszego Ubezpieczonego to nasze biuro prawne Ubezpieczyciela rozpatrzy sprawę i oceni, czy zgodnie z prawem cywilnym jest odpowiedzialność naszego Ubezpieczonego, czy jej nie ma.

Jeżeli jest odpowiedzialność, to oczywiście wypłaci odszkodowanie. W ten sposób nie ma konieczności zatrudniania kancelarii prawnej, by bronić się przed roszczeniem osób poszkodowanych.

MAREK KRZYNOWEK


WKRÓTCE: Opiekunka na pauzie, zakupach i na rowerze. Czy tu również chroni ją OC Opiekunki?


https://m.nurkowa.pl/2022/12/orig/komentarze-na-facebook-800x80-2-2405.jpg

*****
To prawda, możemy komuś szkody narobić i trzeba będzie za to zapłacić.

*****
.

Zobacz cały post i wszystkie komentarze na naszym fanpage >>>>

https://m.nurkowa.pl/2023/07/orig/oc-w-kuchni-800x800-2646.jpg


Pakiet Ubezpieczeń dla Opiekunki za Granicą dostępny w sprzedaży jest tylko w
Agencji ERGO Hestia S.A.

10-536 Olsztyn, ul. Mrongowiusza 10A
Biuro czynne:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 16.00
tel. 89 535 52 25
tel. kom. 503 017 650

biuro@ergo-olsztyn.pl

Powrót do strony głównej Pakietu Ubezpieczeń dla Opiekunki za Granicą >>


https://m.nurkowa.pl/2023/06/orig/komentarze-na-facebook-800x80-3-2639.jpg