Piątek, 8 grudnia 2023. Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

OC Opiekuna Za Granicą - opiekunka za kółkiem cz.4

2023-08-18 20:06:22 (ost. akt: 2023-08-22 05:30:20)

Część ogłoszeń o pracę dla opiekunki zawiera informację, że potrzebne będzie prawo jazdy. Nawet jeśli nie ma tej opcji w ogłoszeniu a opiekunka lub opiekun posiada taki dokument, to jest to bardzo przydatna opcja. W obu przypadkach korzysta się z auta podopiecznej lub jej rodziny.

OC Opiekuna Za Granicą - opiekunka za kółkiem cz.4
https://m.nurkowa.pl/2023/08/orig/oc-za-kolkiem-820x400-2681.jpg


Część ogłoszeń o pracę dla opiekunki zawiera informację, że potrzebne będzie prawo jazdy. Nawet jeśli nie ma tej opcji w ogłoszeniu a opiekunka lub opiekun posiada taki dokument, to jest to bardzo przydatna opcja. W obu przypadkach korzysta się z auta podopiecznej lub jej rodziny.

Jedziemy na zakupy, zawozimy podopieczną do lekarza, na rehabilitację, do kościoła, rodziny, itp. Część z opiekunek “robi za pilota” siedząc na siedzeniu pasażera i z trwogą obserwując, jak sprawna za kierownicą jest jej podopieczna lub podopieczny.

Niżej przedstawiamy część pytań, które zadane zostały w komentarzach i postach w naszych mediach społecznościowych, a związane są z tematem "opiekunki za kółkiem":

Co się jednak stanie, gdy opiekunka kierująca pojazdem spowoduje wypadek lub kolizję?

Odpowiedzialność z polisy OC posiadacza pojazdu

Czy ponosi odpowiedzialność finansową za powstałe zdarzenie?

Nie

Czy może liczyć na polisę OC wykupioną przez właściciela auta?

Tak

Czy właściciel auta, może odmówić opiekunce prawa do skorzystania z polisy OC?

Według mojej wiedzy - nie. Jeżeli właściciel wymaga od opiekunki dysponowania jego mieniem to nie może odmówić jej również skorzystania z polisy OC.

Jak się przed taką sytuacją zabezpieczyć?

Jeździć ostrożnie, mając prawo jazdy, za zgodą właściciela pojazdu. Zawsze można spisać z właścicielem dla własnego bezpieczeństwa na kartce A4 takie porozumienie, że w przypadku ewentualnej szkody na mieniu właściciela i osób trzecich (wypadek komunikacyjny z udziałem innego pojazdu lub bez) szkoda będzie pokryta z ubezpieczenia OC właściciela, co więcej można również spisać takie oświadczenie, że szkoda na mieniu z winy opiekunki będzie pokryta przez AC właściciela (np wjedziemy w bramę z naszej winy)


https://m.nurkowa.pl/2023/07/orig/marek-krzynowek-300x200-2644.jpg
Na nasze pytanie odpowiada Pan Marek Krzynowek, Dyrektor Agencji ERGO Hestia S.A. w OlsztynieCzy posiadając polisę OC dla opiekunki możemy liczyć na pomoc od firmy w przypadku roszczeń kierowanych pod naszym adresem?
Roszczenia związane z posiadaniem lub użytkowaniem pojazdu nie będą przedmiotem pomocy prawnej związanej z polisą OC opiekuna

Te wszystkie pytania dotyczą obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej POSIADACZA pojazdu mechanicznego.

Celowo napisałem dużymi literami POSIADACZA.

To osoba, lub kilka osób lub instytucja wchodzące w posiadania pojazdu ma obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu jego posiadania.

Wszystkie szkody jakie mają miejsce w związku z ruchem pojazdu będą wypłacane poszkodowanym właśnie z takiej polisy.

Co ważne, odpowiedzialność dotyczy ewentualnych szkód wyrządzonych osobom trzecim. Nie będzie wypłaty odszkodowania jak zrobimy szkodę sobie samemu lub najbliższej rodzinie. Np. wjeżdżając na swoją posesję swoim samochodem uszkodzę bramę wjazdową na posesji lub garażu, uszkodzę inny pojazd będący moją własnością lub żony, dziecka, rodzica.

Podobnie jak opiekun poruszając się samochodem udostępnionym przez podopiecznego lub rodzinę podopiecznego uszkodzi mienie podopiecznego. Nie będzie odpowiedzialności z OC pojazdu. Nie będzie odpowiedzialności z polisy OC opiekuna ponieważ wyłączone są z takiej odpowiedzialności szkody związane z posiadaniem lub użytkowaniem pojazdów mechanicznych. Nie dotyczy rowerów elektrycznych czy hulajnóg.

Podsumowując. Jeżeli mamy uprawnienia do prowadzenia pojazdu, prowadzimy pojazd za zgodą właściciela i spowodujemy szkodę to odszkodowanie wypłacane jest z polisy OC posiadacza pojazdu.

Nie może być takiej sytuacji , że właściciel auta odmawia opiekunowi prawa do skorzystania z polisy OC.


Marek Krzynowek

https://m.nurkowa.pl/2022/12/orig/komentarze-na-facebook-800x80-2-2405.jpg

*****


*****


Zobacz cały post i wszystkie komentarze na naszym fanpage >>>>

https://m.nurkowa.pl/2023/08/orig/oc-za-kolkiem-800x800-2680.jpg


Pakiet Ubezpieczeń dla Opiekunki za Granicą dostępny w sprzedaży jest tylko w
Agencji ERGO Hestia S.A.

10-536 Olsztyn, ul. Mrongowiusza 10A
Biuro czynne:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 16.00
tel. 89 535 52 25
tel. kom. 503 017 650

biuro@ergo-olsztyn.pl

Powrót do strony głównej Pakietu Ubezpieczeń dla Opiekunki za Granicą >>


https://m.nurkowa.pl/2023/06/orig/komentarze-na-facebook-800x80-3-2639.jpg