Sobota, 23 listopada 2024. Imieniny Adeli, Felicyty, Klemensa

Rodzaje cebuli i jej zastosowanie w kuchni

2022-10-27 17:34:20 (ost. akt: 2022-10-28 18:13:46)

Na całym świecie występuje wiele różnych gatunków cebuli. Obecnie na rynku można znaleźć kilkadziesiąt odmian cebuli, które różnią się smakiem, ostrością, słodyczą czy cierpkością.

Rodzaje cebuli i jej zastosowanie w kuchni
https://m.nurkowa.pl/2022/10/orig/cebula-opiekunki-2338.jpg
Źródło: pixabay.com

Na całym świecie występuje wiele różnych gatunków cebuli. Obecnie na rynku można znaleźć kilkadziesiąt odmian cebuli, które różnią się smakiem, ostrością, słodyczą czy cierpkością.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje cebuli?

Najpopularniejsze rodzaje cebuli to:
żółta (zwyczajna) – najbardziej popularna odmiana cebuli, której używa się najczęściej w kuchni. Charakteryzuje się dość ostrym smakiem i zapachem, twardą skórką zewnętrzną i mięsistymi warstwami. Wykorzystywana jest praktycznie do wszystkiego. Najlepiej sprawdza się w przypadku bulionów, zup czy potraw, które należy długo gotować, staje się przez to słodsza. Jest tania i popularna w wielu kuchniach świata.
czerwona - najbogatsza w składniki odżywcze. Pomimo wyrazistego fioletowo-bordowego koloru, w smaku jest bardzo podobna do cebuli żółtej, ale jest od niej delikatniejsza. Ponadto warstwy cebuli czerwonej są mniej mięsiste. Cebula czerwona ma specyficzny smak i kojarzona jest zazwyczaj z kuchnią meksykańską. Często dodaje się ją na surowo do sałatek, kanapek czy różnego rodzaju sals, gdzie podkręca smak potraw.
cukrowa (słodka) - wizualnie przypomina żółtą cebulę, ale ma inny smak. Jej smak nie jest ostry, tylko słodki i bardzo łagodny. Posiada delikatny, soczysty miąższ i białą skórkę. Nie jest ona zbyt trwała, dlatego trzeba przechowywać ją w lodówce. Słodka cebula przeznaczona jest najczęściej do spożycia na surowo, np. w sałatkach, surówkach czy na kanapki.
biała (czosnkowa) – ma wyrazisty, ostry smak, w którym wyczuwalny jest czosnkowy aromat, a jej struktura jest chrupka. Posiada cienką, papierkową skórkę. Bardzo często jest spożywana na surowo, dobrze komponuje się z sosami, sałatkami oraz jest dobra do smażenia.
szalotka - nazywana inaczej czosnkiem askalońskim, więc jest krzyżówką czosnku i cebuli. W smaku jest delikatna i doskonale sprawdza się na surowo.
dymka - malutki rodzaj cebuli, sprzedawany razem z wyrastającym z nich szczypiorem. Z dymek uprawia się także inne rodzaje cebuli.

Cebula jest warzywem, które można na wiele sposobów wykorzystać w każdej kuchni. Najlepszym wyborem jest spożywanie jej na surowo, jako dodatek do kanapek czy sałatek. Można ją dodać także do każdego sosu (aby uzyskać bardziej wyrazisty smak), upiec, ugotować, grillować czy smażyć. Obróbka termiczna sprawia jednak, że właściwości zdrowotne cebuli są mniejsze, ale wciąż cenne. Z tego względu zaleca się, aby cebulę jak najczęściej spożywać na surowo - wtedy nie traci ona cennych składników odżywczych.

Dlaczego płaczemy przy krojeniu cebuli?
Nie ma chyba osoby, która nie uroniłaby łzy przez cebulę. Cebula jest bogata w aminokwasy, które zawierają duże ilości siarki. Gdy cebula zostaje przekrojona, siarka ulatnia się w postaci związku chemicznego o nazwie S-tlenek tiopropanalu, który dostając się do oczu, rozpuszcza się w pokrywającym ich powierzchnię płynie łzowym, tworząc kwas siarkowy, a on jest substancją drażniącą. Organizm próbuje ją rozcieńczyć i wypłukać, produkując coraz więcej łez, jest to naturalna reakcja obronna.

Aby zmniejszyć działanie drażniące, można np. na godzinę przed krojeniem, włożyć cebulę do lodówki albo kroić ją pod bieżącą wodą. Dobrym sposobem jest użycie także okularów basenowych (gogli) lub oddychanie przez usta – wówczas zdmuchujemy większość S-tlenku tiopropanalu sprzed twarzy.