Poniedziałek, 17 czerwca 2024. Imieniny Laury, Leszka, Marcjana

Zdrowie opiekunki, czyli czy możesz zostać opiekunką osób starszych cz.3

2023-11-05 18:33:18 (ost. akt: 2023-11-05 20:11:25)

Większość z nas, to dojrzałe kobiety. Mamy za sobą już kilka lat życia i sporą kolekcję codziennych wspomagaczy. A to proszki na ciśnienie, na tarczycę, wątrobę i profilaktycznie pigułki na bóle wszelakie. Oczywiście znam kilka opiekunek, młodych, zdrowych i wysportowanych. Ale jak to powiedział pan Freud: „nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani”.

Zdrowie opiekunki, czyli czy możesz zostać opiekunką osób starszych cz.3
https://m.nurkowa.pl/2023/11/orig/zdrowie-820x400-2729.jpg


W pierwszych dwóch częściach opisaliśmy w skrócie, jak wyglądają codzienne obowiązki opiekunki. Informacje bardzo istotne dla tych osób, które planują wyjechać do pracy za granicą, a szukają rzetelnych i sprawdzonych informacji. Pisaliśmy też o znajomości języka obcego, który jest niezwykle ważnym elementem w pracy opiekunki.

Dzisiaj skupimy się na zdrowiu fizycznym i psychicznym przyszłej opiekunki.
Startując do pracy w kraju, pierwszą rzeczą, którą trzeba zaliczyć, są badania lekarskie. Po wizycie u lekarza, jeśli nadajemy się na stanowisko, do którego aplikujemy, otrzymujemy odpowiednie zaświadczenie. W agencji opiekunek, z tego co pamiętam, było tylko moje oświadczenie, że jestem zdrowa i nadaję się do pracy jako opiekunka. W rezultacie do pracy za granicą mogą trafić pracownicy o słabej kondycji zdrowotnej.

A czy zdrowie jest ważne? Tak, zdrowie jest najważniejsze!

Zdrowie fizyczne
Większość z nas, to dojrzałe kobiety. Mamy za sobą już kilka lat życia i sporą kolekcję codziennych wspomagaczy. A to proszki na ciśnienie, na tarczycę, wątrobę i profilaktycznie pigułki na bóle wszelakie. Oczywiście znam kilka opiekunek, młodych, zdrowych i wysportowanych. Ale jak to powiedział pan Freud, „nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani”.

Tu trzeba postawić sobie przed wyjazdem pytanie, czy podołam obowiązkom przy moim zdrowiu? Wiele razy jechałam do pracy z paniami, które zdecydowanie wyglądały, jakby same potrzebowały pilnej pomocy.

Kondycja fizyczna
Ulubioną grafiką agencji, które rekrutują do pracy lub przedstawiają już konkretną ofertę, jest urocza staruszka lub staruszek, uśmiechnięta, trzymająca za dłoń swoją opiekunkę. Rzeczywistość może okazać się inna i na opiekunkę czeka leżąca, wymagająca pełnej i całodobowej opieki babcia. Zanim opiekunka nauczy się korzystać, jeśli są oczywiście, z wszelkich urządzeń, podnośników, dźwigów czy też technicznie będzie operować ciałem podopiecznej, to może skończyć z uszkodzonym kręgosłupem lub przynajmniej poważną kontuzją.

Obrazowo to wygląda jak opieka nad niemowlakiem, który może ważyć zarówno 50 jak i około 100 kg. A codzienne czynności trzeba wykonywać takie same, jak przy dziecku. Karmienie, mycie, przebieranie a to trzymanie za rękę, jak z folderu, też jest, ale trwa zazwyczaj chwilkę

Zdrowie psychiczne
“A czym ty się tam masz denerwować? Nakarmisz, przebierzesz, ugotujesz i masz cały dzień wolny”. Tak widzi naszą pracę większość osób, która nie ma pojęcia o opiece. Nie rozumie, że opiekunka codziennie zmaga się z samotnością, znużeniem i wypaleniem zawodowym. Codziennie mierzy się z chorobą, starością i oczekiwaniem na ostatnie chwile swojej podopiecznej. I to nie wygląda tak samo, jak krótka wizyta u chorej babci w szpitalu, tylko całe tygodnie spędzone z podopieczną.

Czy można wybrać się do pracy będąc osobą o małej odporności psychicznej? Czy pracę za granicą można traktować jak np. ucieczkę od domowych problemów, od toksycznej rodziny i otoczenia? Tak i nie. Każdy jest inny i nie ma dwóch takich samych zleceń. Trzeba na pewno zdawać sobie sprawę z tego, że czekać cię może bardzo duże obciążenie psychiczne. Najwyżej mile się rozczarujesz.

Zatem drogie Panie i Panowie. Zanim podejmiecie decyzję i skusicie się na pracę opiekunki/opiekuna za granicą, odpowiedzcie sami sobie na pytanie, czy to może być praca dla Ciebie?
Jeśli tak, to witamy w naszej grupie Najlepszych Opiekunek Na Świecie.

Wkrótce dalsza część poradnika dla opiekunki, pisana przez opiekunki…

Kto może zostać opiekunką osób starszych za granicą? (część 1) zobacz >>>

Kto może zostać opiekunką osób starszych za granicą? (część 2) język zobacz >>>


c.d.n.

https://m.nurkowa.pl/2022/12/orig/komentarze-na-facebook-800x80-2-2405.jpg

*****


*****Zobacz cały post i wszystkie komentarze na naszym fanpage >>>>

https://m.nurkowa.pl/2023/11/orig/zdrowie-800x800-2728.jpg


POLECAMY

https://m.nurkowa.pl/2023/06/orig/ela-820x400-ergo-2a-2630.jpg

NOWOŚĆ - zobacz szczegóły Pakietu Ubezpieczeń dla Opiekunki za Granicą >>